Previous Winners of the Open 50

Invitation Scratch 50
1931 F.T.Brown Potteries CC 02:12:49
1932 L.J.Ross E. Liverpool Wheelers 02:13:33
1933 L.J.Ross E. Liverpool Wheelers 02:09:41
1934 J.J.Salt Anfield BC 02:10:47
Open Middlemarkers 50
1939 N.Wilson Manchester Victoria 02:15:27
Open 50
1944 D.K.Hartley Dukinfield CC 02:09:42
1945 E.Woolley Altrincham Ravens 02:11:40
The following awarded the Peace Memorial Trophy
1946 D.K.Hartley Dukinfield CC 02:09:58
1947 R.Firth Altrincham Ravens 02:07:10
1948 R.Firth Altrincham Ravens 02:09:15
1949 W.Kinghorn Macclesfield Wheelers 02:10:27
1950 R.Firth Altrincham Ravens 02:08:58
1951 R.Firth Altrincham Ravens 02:07:36
1952 I.P.Sirrett Mercury RC 02:05:29
1953 E.Britton Yorkshire RC 02:05:57
1954 J.H.Clayton Manchester Clarion 02:07:06
1955 K.Pickford Mercury RC 02:07:43
1956 K.Pickford Mercury RC 02:06:38
1957 P.Walthall Mercury RC 02:05:52
1958 T.S.Merron Acme Wheelers 02:05:46
1959 J.C.Slater Ericsson Wheelers 02:03:25
1960 A tie between:
W.Sutcliffe Middleton CC 02:05:03
H.Whitehouse Manchester Wheelers
1961 R.A.Healey South Lancs RC 02:04:18
1962 W.Sutcliffe Mercury RC 02:04:53
1963 V.Marcroft Mercury RC 02:02:52
1964 V.Marcroft Mercury RC 02:02:42
1965 R.D.Watson Tunstall Wheelers 02:02:15
1966 K.W.Stacey Seamons CC 02:00:35
1967 J.D.Cooper Mercury RC 02:00:27
1968 D.W.S.Johnson Birkenhead North End CC 02:02:42
1969 G.R.Mathieu Nova CC 02:04:50
1970 B.C.Murray Apollo Wheelers 01:58:09
1971 R.Cromack RAF CC 02:00:27
1972 D.Lloyd Kirkby CC 01:59:20
1973 R.Spencer Warrington RC 02:08:47
1974 A.Kirk Eagle CC 02:04:00
1975 K.Boardman Birkenhead North End CC 02:03:00
1976 K.Boardman Birkenhead North End CC 01:57:02
1977 A.Roberts Chester RC 02:01:48
1978 R.Barker Cheshire RC 02:00:01
1979 A.Roberts Kirkby CC 02:02:22
1980 K.Denny Liverpool Century 02:03:01
1981 G.Watts Middleton CC 01:59:51
1982 R.Cavanagh CC Omega 02:03:05
1983 G.Watts Crewe Clarion 01:56:32
1984 P.Griffiths GS Strada 01:57:04
1985 P.V.Holt Chester RC 01:56:33
1986 B.Sedgewick Southport RC 02:01:01
1987 C.M.Boardman Manchester Wheelers 01:53:23
1988 A.Roberts Crewe Clarion 01:59:14
1989 S.K.Butterworth Manchester Wheelers 01:58:37
1990 D.J.Ardern Manchester Wheelers 01:57:09
1991 A.Roberts Crewe Clarion 01:53:59
1992 A.Roberts Crewe Clarion 01:57:30
1993 A.Wilkinson Port Sunlight Wheelers 01:56:45
1994 G.Watts Team Rapide 01:56:17
1995 R.Eperjesi Elizabethan CC 01:59:43
1996 A.Broadbent Rhyl Road Club 01:59:57
1997 P.Pearce Withington Wheelers 01:56:21
1998 Mens National 50 (Incorporating the Open 50) a Tie between:
R.Prebble Team Clean 01:47:37
I.Gilkes Team Ambrosia
1999 W.Wright Atom Elite RT 01:57:40
2000 C.Miller Warrington RC 01:59:26
2001 N.Barker Crewe Clarion 01:55:20
2002 P.Dotchin Steve Goff Frames RT 01:53:24
2003 M.Cotgreave Westmead Team 88 02:00:23
2004 D.Birch Stourbridge CC 01:56:25
2005 C.McCulloch Leo RC 01:45:49
2006 N.Skellern Congleton CC 01:55:48
2007 J.Froggatt Will’s Wheels 01:56:55
2008 N.Skellern Congleton CC 01:55:45
2009 M.Lovatt Planet X 01:52:27
2010 R.Brennan Preston CC 01:56:54
2011 S.Bridge Leigh Premier RC 01:50:26
2012 S.Bridge Manchester Wheelers 01:45:52
2013 C.Taylor South Pennine RC 01:49:04
2014 C.Taylor South Pennine RC 01:46:54
2015 C.Taylor South Pennine RC 01:44:41
2016 C.Taylor Team Bottrill 01:44:30
2017 C.Taylor Team Bottrill 01:43:19
2018 M.Turnbull TORQ Performance 01:48:28

 

  • 2018 Hill Climb Championship

    The Hill Climb Championships were held on Sunday 7th October on Long Hill.

    Fastest Chesh rider was Rob Bailey.

    See the result here.